Posted on

Hava Durumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, çoğu kez meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve cepheü, rutubet tenasüpı, hava tabncı, yağış misilı ve türü kabil çeşitli hava koşullarını ölçmek bâtınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğu kez manuel veya otomatik yöntemlerle gestaltlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğu kez radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakarak alev, rutubet ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve mukannen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz seridır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve ülke değmeslekikliği çalışmaları kabil birsonsuz alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, doğal kıran ikazları ve öteki meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve ülke vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabil mevzularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birsonsuz ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal müdafaa bakanlıkları veya çbasamak bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve öteki kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel kuruluşu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını temin etmek ve ülke değmeslekikliği ile alakalı araştırmaları teşvik kılmak kabil görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Write a comment