Posted on

Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Büyüklük Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak tekrar aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden izinli olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Daha sonra öğretim görevlisi olarak akademik meslekına sarrafiyelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Kurul Tıp ve Dirlik Bilimleri Terbiye Konseyi Kafakanlığı, UMEMPS (Tutarlı Gün doğusu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda hizmet almaktadır. Kafakanlığını da yapmış evetğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri bilirkişiından biri olarak ikrar edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “gelecek fasıl sarrafiyekanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda bakım etmiş olduğu dü yılın ahir 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA sarrafiyekanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten çevrim almıştır. Başkaca Büyüklük Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Kafakanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak hizmet yapmaktadır.

Write a comment