Posted on

Toptan Baharat

Geleneksel Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara bahar katar. Bahar, köklü evveli ile Türk çizmek kültürünün merkezinde mevki almaktadır. Bahar yahut temel gereç olarak yemeklerde, şirinlarda, dolaşmaşularda, reçellerde özellikle çıkmak üzere katı çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine saf özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çdenktaş bahar umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakılırsa kullanılmaktadır. Baharatları çizmek pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Yarar yemeklerde doğru oranlarda kullanabildiğiniz zaman, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. üste tabiatın deposundan mevrut baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en katkısızlıklı besinlerin başında hasılat. Bütün bu özelliklerin cihetı teselsül yemeklerinizi beş altı tahrif etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli bahar çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, zevk, nitelik yahut tasarruf amacı kabil farklı alanlara bakılırsa farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran bahar çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Bahar isimleri, hazırlanışlarındaki temel deşenle vasıtasız ilişkili olma eğilimindedir. Baş olarak bahar çeşitleri fiziksel özelliklerine bakılırsa türap, kuru ve taneli çıkmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak malum en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü bahar aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir fakat yemeklere bile eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok geniş oldukları bâtınin bâtınlerinde nitelik farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi umumiyetle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve umumiyetle çizmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar heybetli ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar taam ve bâtıneceklerde kullanılır. Özellikle bahar karışımları ile şifalı bâtınecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir türap baharatlar beyninde üçüncü nitelik sınıflandırmasına malik olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların cihetı teselsül yeryüzünde henüz katı çok bahar bulunmaktadır. Gördüğünüz kabil baharatlar, farklı bünyeları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. üste bazı baharatlar temel sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının ana sebebi hiç şüphesiz bulunmaz olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişatır ve özel muamelat mucip derin ve zampara tatlar oldukları bâtınin çoğunlukla küçümencik miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş yahut zahter kabil baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem olabildiğince şifalı hem bile özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek öbür baharatlar ise bahar karışımlarıdır. Bu karışımlar, ansızın bir tomar baharın iyi oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Genellikle ete zevk katmak kabil yalnızçlarla kullanılmaktadır. üste bu bahar karışımı ile etinizi pişirmeden önce büsbütün baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çdenktaş bahar Türk mutfağında çok muteber bir yere sahiptir. Bu yedi bahar, Rum sınırları zarfında en geniş kullanılan tatlar beyninde mevki almakta ve dolayısıyla Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde sadece fark edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört tabaka pozitifrırlar. Rum mutfağında son radde uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çdenktaş, umumiyetle bir arada bahar seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere malik olan türap yahut pul kabil biber bazlı baharatlar sadece sadece tüm yemeklerin temel malzemesidir. Üretimi bâtınin ziynet biberi adı maruz özel bir biber türü mucip bu bahar türü, katkısızlıklı bünyesıyla da nazar dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi bahar ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi ana bahar beyninde mevki düz hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleşatır ve biber özü bâtınermiş bir öbür bahar ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının cevahirı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu bahar, öbür biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle sadece fark edilir. üste dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda henüz geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharın karışımı olan fakat farklı bir bünyeya malik olan bahar Poy Spice’dir. Poy baharı, özellikle kahvaltıda umumiyetle ekmek ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk getirmek bâtınin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharın belki bile en malum üyesi olan karabiber, hem tane hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde vasıtasız pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü bahar, hamam iklimlerde yetişatır karabiberlerden bünyelır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabil ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi bâtınin mükemmeldir. üste yemeğe pişirme esnasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin ana yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı hususü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi bahar beyninde bir gayrı yıldız olan kekik, geniş bir tasarruf düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları zarfında iyi oranda yetişmesi, kekiğin biröte varyasyonda kullanılmasının temel sebebidir. Esenlik güfte konusu olduğunda, biröte ulaması olan sima üzeri sistemi bâtınin iyidir. Kekik otu kabil bazı çay türleri günün ahir yorgunluğu yok etmek bâtınin kazançlı gelebilir. Bir öbür bahar ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en sevilen baharatlarından biri olduğu bâtınin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu bahar sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharın bâtınindeki esanslara ilgilı olarak farklı meyvelara kazançlı gelebilmektedir. Bu açıdan bâtınerik ve hammaddelere bakılırsa uzmanlardan dayanak alarak ürünleri dağıtırken tasarruf önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe ana direği olan bahar çeşitleri ve aşhane kullanımları, doğru orantıda ve doğru oranda kullanıldığında her yaştan kullanıcıya kazançlı gelebilir.

Olağandışı ve düzensiz baharatlar
Sayısız bahar çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cihetı teselsül karışım bünyesına malik olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, umumiyetle birkaç baharın ve bu baharatlara eşlik eden aromatik otların karışımıdır. Epey popüler olan bu karışımlar hem uygulamalı hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sık sık güfte ettiren karışım ise Tuzot bahar çeşitleridir. Tuzot baharını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok henüz fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her zaman cihetınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi çapkınca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin temel maddesi kişniştir. Ancak biröte farklı bahar bâtınerir. Türk köftesine adını veren en ana maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabil yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda zevk bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem bile yiyecekleri henüz hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir çizmek yersiniz. Bir öbür düzensiz bahar ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Zeyilşi tadı yardımıyla özellikle salatalar bâtınin uygundur. Ancak sumak baharı umumiyetle salatalarda, çorbalarda yahut ten yemeklerinde kullanılır. Ne akarsuşların doğal özlerinde antioksidan bâtınerdiğini tasa ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Write a comment